Yeni Virüs Facebook Kullanıcılarını Tehdit Ediyor

Facebook üzerinden yeni bir virüsün hızla yayıldığı belirtiliyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi Proje Üretme Kulübü Başkanı Buğra Ayan facebook kullaqnıcılarının dikkatli olmasını istedi. Ayan açıklamasında şu bilgileri verdi: Son günlerde Facebook üzerinde yayınlan bir virüs kullanıcıların canını sıkmaya devam ediyor.

Facebook.com'a benzer bir site olarak açılan Facebook üzerindeki yönlendirmeler sonucu kullanıcının isteği dışında sayfasında paylaşımlar yapan virüse karşı kullanıcıların dikkatli olması gerekiyor.

Bir arkadaşınızın paylaştığı bir kısayol gibi gözüken ve 'xxxxx' başlığı olarak haber ağınızda çıkan virüs otomatik olarak paylaşım yapabiliyor.

Virüs sizi bir yüz eşleştirme programına yönlendirerek programı indirmenizi istiyor. Bu programın içinde de zararlı yazılımlar mevcut.

Programın indirilmesi referans usulü ve ödeme ile çalıştığı için virüsün yapımcısı bu şekilde maddi gelir de elde ediyor. Virüs saniyede yaklaşık 5 kişiye ulaşıyor.

Virüsün kaynak kodlarında 100001177017346 numaralı profilin yönetici tarafından kullanıldığı görülüyor. Kullanıcıların kısayollara tıklarken durum çubuğunda görünen alan adının tam olarak www.facebook.com olmasına dikkat etmesi gerekiyor.