Darüşşafaka Sınavı 30 Mayıs'ta Yapılıyor

Darüşşafaka sınavı 30 Mayıs'ta yapılıyor. Babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, başarılı ve yetenekli ilköğretim 3.sınıf öğrencileri sınava girebiliyor.

Ülkemizin en eski eğitim kurumlarından sayılan Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 1873 yılından bu yana babası hayatta olmayan, maddi olanaksızlıklar nedeniyle iyi eğitim fırsatı bulamayan öğrencilere, ilköğretim 4. sınıftan itibaren liseyi bitirinceye kadar tam burslu ve yatılı, İngilizce eğitim veriyor. Üniversiteyi kazanan öğrencilere de Darüşşafaka Cemiyeti tarafından burs veriliyor.

2009-2010 eğitim-öğretim yılında Türkiye’nin 70 ilinden 838 öğrencinin eğitim gördüğü okulda; öğrencilerin eğitim masraflarının yanı sıra giyim, barınma, yemek, kitap, sağlık vb. ihtiyaçları da Darüşşafaka Cemiyeti tarafından karşılanıyor.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınavı 30 Mayıs 2010 Pazar günü yapılıyor. Sınava girebilmek için öğrencilerin 26 Mayıs 2010 tarihine kadar kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

İstanbul dışındaki öğrenciler, sınav başvurusunu posta yolu ile İstanbul içindeki öğrenciler de sınav başvurusunu Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na yapacaklar. Sınav Türkiye genelinde 20 merkezde yapılacaktır. Sınavın yapılacağı iller şunlar: Adana, Ağrı, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van. Sınav merkezlerine ulaşım bedelini Darüşşafaka Eğitim Kurumları karşılamaktadır.

ADAYLARDA ARANAN KOŞULLAR

T.C vatandaşı, babası hayatta olmayan, ailesinin maddi durumunun öğrenimini sürdürmesine yeterli olmayan, Haziran 1999 sonrası doğmuş (yaş düzeltmesi kabul edilmiyor), 2009–2010 eğitim-öğretim yılında 3. Sınıf öğrencisi olan, sağlık ve diğer yönlerden, yatılı okula kabulüne sakınca bulunmayan öğrenciler, aday kaydı için başvurabilmektedir.

DARRÜŞAFAKALI OLMANIN AVANTAJLARI

* Darüşşafaka'da her 6 öğrenciye 1 bilgisayar düşüyor

* 2008-2009 eğitim-öğretim yılında Darüşşafaka'da toplam 814 öğrenci eğitim alıyor.

* Anadolu Lisesi statüsündeki okulda eğitim Türkçe'nin yanı sıra İngilizce veriliyor.

* Öğrencilerin yüzde 40'ı kız, yüzde 60'ı erkek öğrencilerden oluşuyor.

* Kurumda bu yıl itibarıyla 304 kız, 510 erkek olmak üzere toplam 814 öğrenci eğitim görüyor.

* Bu öğrencilerin yüzde 53'ü İstanbul, yüzde 47'si Anadolu'dan geliyor.

* Sınıflar en fazla 24 öğrenciden oluşuyor.

* Her öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ortalama 7,5.

* Her 6 öğrenciye 1 bilgisayar düşüyor.

* Tüm öğrenciler bir enstrüman çalıyor ve bir spor dalı ile ilgileniyor.

* Öğrenciler, İngilizce dil eğitimlerinin yanı sıra 6. sınıftan itibaren Fransızca veya Almanca dillerinden tercih ettikleri bir tanesini öğrenirler.

 

Ayrıntılı bilgi için web adresi: http://www.darussafaka.org/

Etiketler: burs , darüşşafaka , eğitim , sınav