Anemi Sorunun Çözümünde Büyük Bir Adım

Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi hastalığının tedavisinde önemli bir gelişme, hastalar arasında sevinç yarattı. Hollandalı bilim insanlarının, kalıtsal anemi sorununa çözüm olabilecek veya en azından bu sorunun giderilmesine yardımcı olacak bir protein buldukları belirtiliyor. İtalya'da yayınlanan La Stamp gazetesinde yer alan bir habere göre, Erasmus Tıp Merkezinden bir grup bilim insanı, oksijen taşıyıcı hemoglobinin üretimini düzenleyen KLF1 adlı bir kan proteininin, çok sayıda Maltalıda daha az aktif olmasına karşın, bu bozukluk sayesinde bu kişilerin kanının oksijeni absorbe etme ve taşıma kapasitelerinin daha fazla olduğunu belirledi.

 

Anemi hastalarında, KLF1 adlı proteininin bu kişilerle aynı seviyede olması halinde, kanlarındaki oksijen taşıma kapasitesinin yükseleceğini vurgulayan bilim insanları, bunun hastalığın belirtilerini azaltacağını söyledi. Araştırma ekibinden Sjaak Philipsen, "Böylece, bu hastaların kan transfüzyonuna ihtiyaç duymadan bir ömür geçirmesi mümkün olabilir" dedi.

Araştırmaya göre, KLF1 proteininin daha az aktif olduğu kişilerdeki hemoglobin üretimi, doğmamış bebeklerdekine benzerlik gösteriyor. Bu kişilerde de oksijeni annelerinin kanından alan bebeklerin ürettiği "fetal hemoglobin"e benzer bir hemoglobin kana karışıyor ve böylece oksijen alımı ve taşınmasını düzeliyor.

Laboratuvarda yapılan testlerde hücrelerdeki proteini değiştirmeyi başaran bilim insanları, araştırmanın sonuçlarının anemi hastalığına çözüm olabileceği konusunda iyimser bir yaklaşım sergiliyor.