BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ankara Gazi Üniversitesi mezunuyum. Matematik öğretmenliği yapıyorum. Çeşitli illerde çalıştıktan...

Microsoft ile Adobe firmaları arasında üst düzeyde yapılan görüşmeler heyecan yarattı. Microsoft...

Mozilla Firefox tarayıcısı kullananlar önemli bir güvenlik tehdidiyle karşı karşıyalar. Ünlü...

Microsoft, Internet Explorer'ı yenileme konusunda büyük bir adım att. Eskiyen ve hız konusunda...

Web tasarımcılar tarafından tercih edilen FTP uygulaması olan Filezilla’nın kötü amaçlı bir kopyası internet dünyasında yayılıyor. Bilgisayar korsanları tarafından özgün uygulama taklit edilerek hazırlanan kopyası art niyetli amaçlar için kullanılıyor. Bu kötü amaçlı kopya, aynı normal uygulama gibi çalışıyor ancak bunun yanı sıra giriş bilgilerini hacker kontrollü bir kaynağa gönderiyor. Programın kötü amaçlı ikizi, asıl program ile aynı görüntüye sahip ve yaptığı kötülüklerin gizlenmesi amacı ile tasarlanmıştır.

Filezilla'nın trojan içeren sürümü, fazladan 2 adet kötü amaçlı DLL kütüphanesi içermesine rağmen orijinal sürümünden 6.8 MB daha küçük bir boyuta sahip. Ayrıca yapılan güncellemeler ile kötü amaçlı kodların fark edilmesi ve silinmesinin engellenmiş olduğu belirtiliyor.

Güvenlik firmaları, FileZilla FTP istemcisinin 3.7.3 ve 3.5.3 sürümlerine karşı dikkatli olunması konusunda kullanıcıları uyardı. Filezilla uygulamasını kullananların bu yazılımı güvenilir adreslerden indirmeye özen göstermeleri gerekmektedir.