Haberler

SH404SEF Kullanma Kılavuzu ve Temel Ayarları

seosefSEO web siteleri açısından oldukça önemli bir kavramdır.  SEO, İngilizce dilinde açık biçim Search Engine Optimization olan sözcüklerin baş harflerinden oluşturulmuştur. Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu olarak kullanılmaktadır. SEO, web sitelerinin arama motoru sonuç sayfasında üst sıralarda yer alması açısından web tasarımcıları tarafından önemsenmektedir. SEO sayesinde web sitelerinin performansı artırılabiliyor, böylece daha fazla ziyaretçiye ulaşma olanağı elde edilebilmektedir.

Joomla tabanlı web siteleri için de SEO önemlidir. Web sitelerinin daha iyi performans sağlamasını önemseyen web tasarımcıları, joomlanın yerleşik SEO ayarlarına ek olarak başka uygulamalar da kullanmayı tercih etmektedir. Joomla için geliştirilmiş birçok SEO uygulaması vardır. Bunlardan biri de sh404SEF adlı bileşendir.  Bileşeni Weeblr sitesinden satın alarak kullanabilirsiniz. Bileşenin Türkçe dil desteği de vardır

Nic.tr Alan Adlarınızı Başka Kayıt Kuruluşuna Aktarmak

domainNic.tr kayıt kuruluşunda kayıtlı tr uzantılı bazı alan adlarının belirli bir süre içinde başka kayıt kuruluşlarına taşınması gerekmektedir.  Nic.tr’deki alan adlarının 23 Mart 2020 tarihine kadar başka kayıt kuruluşlarına aktarılması istenmektedir. Aktarma işi için ODTÜ Geliştirme Vakfı Bilgi Teknolojileri A.Ş  tarafından kurulan METUnic kayıt kuruluşu  (https://metunic.com.tr/) önerilmektedir.

Bir Damla Kan İle 13 Kanser Türü Belirlenebiliyor

kanserJapon araştırmacılar, bir damla kandan 13 farklı kanser türünü tespit edebilecek bir test geliştirdiler. Science dergisinde yer alan habere göre, akciğer, meme ve prostat gibi 13 farklı kanser türünü tespit edebilen test, yüzde 99 oranında doğru sonuçlar sunuyor.